مفیدستان:

کاخ‌های نیاوران و سعدآباد جزو اموال شخصی پهلوی نبوده که بنیاد مدعی شود

خبرگزاری آریا- کاخ‌های نیاوران و سعدآباد قدمتی طولانی‌تر از دوران پهلوی دارند و جزو اموال دولتی بوده‌اند. در زمان شاه سابق نیز زیرنظر دولت وقت و زیرنظر وزارت دربار اداره می‌شدند. هیچ‌وقت جزو اموال شخصی شاه سابق نبوده است که بنیاد مستضعفان الآن بتواند با این استدلال آن‌ها را مصادره کند.
به گزارش خبرگزاری آریا، نعمت احمدی، حقوقدان، با بیان این مطلب افزود: «کاخ صاحب‌قرانیه در دوران قاجار ساخته شده است. در این کاخ رخدادهای مهمی همچون امضای فرمان مشروطه صورت گرفته است. در سال ۱۲۸۵، در همین کاخ صاحب‌قرانیه نیاوران بود که مظفرالدین‌شاه فرمان مشروطه را امضا کرد.»
او ادامه داد: «همین موضوع نشان می‌دهد که قدمت این کاخ به دوران قاجار و پیش از محمدرضاشاه پهلوی برمی‌گردد. این کاخ جزو اموال شخص شاه نبوده است و درنتیجه بنیاد مستضعفان نمی‌تواند این امر را برای مصادره آن‌ها بهانه کند.»
این حقوقدان در ادامه گفت: «در مورد کاخ سعدآباد هم باید گفت که سابقه تاریخی این کاخ نیز به قاجاریه برمی‌گردد. کاخ سعدآباد در دوران احمدشاه ساخته شده است. بعد از سقوط خاندان قاجار و آمدن سلسله پهلوی این کاخ همچون نیاوران جزو اموال دولتی و سلطنتی درآمد و زیرنظر وزارت دربار اداره می‌شد. بنابراین کاخ سعدآباد نیز جزو اموال شخصی شاه سابق نبوده است.»
احمدی، با اشاره به سخنان امام خمینی(ره) در مورد این کاخ‌ها، درباره این حکم تاریخی اظهار کرد: «همان ابتدای انقلاب نیز امام خمینی در این مورد اعلام‌نظر کردند؛ همچنین در یک لایحه قانونی در سال ۵۹ نگه‌داری کاخ‌های نیاوران و سعدآباد به میراث‌فرهنگی سپرده شد. از آن تاریخ تاکنون هم به بهترین نحو این نگه‌داری صورت گرفته است.»
او در ادامه با تردید در رویه بنیاد مستضعفان در عملکردهای مختلفش گفت: «جای سؤال دارد که چرا هم‌اکنون بعد از ۴۰ سال ناگهان بنیاد مستضعفان به‌یاد کاخ‌ها افتاده است؟ آیا بنیاد می‌خواهد این کاخ‌ها را هم به سرنوشت باغ‌ها و دیگر اماکن تاریخی زیرنظر خودش دچار کند؟»
این حقوقدان در انتها تأکید کرد: «براساس قوانین جمهوری اسلامی، هر ملکی و هر مجموعه‌ای که سابقه تاریخی و ارزش میراثی داشته باشد باید زیرنظر سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اداره شود نه زیرنظر هیچ نهاد و بنیاد دیگری!»لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب کاخ‌های نیاوران و سعدآباد جزو اموال شخصی پهلوی نبوده که بنیاد مدعی شود – گردشگری در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :کاخ‌های نیاوران و سعدآباد جزو اموال شخصی پهلوی نبوده که بنیاد مدعی شود – گردشگری
http://mofidestan.ir/%da%a9%d8%a7%d8%ae%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%d9%8a-%d9%86%d9%8a%d8%a7%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d8%b3%d8%b9%d8%af%d8%a2%d8%a8%d8%a7%d8%af-%d8%ac%d8%b2%d9%88-%d8%a7%d9%85%d9%88%d8%a7%d9%84-%d8%b4-2/